Afyon

Ege bölgesinin iç kısımlarında yer alan Afyon, en eski uygarlıklara ev sahipliği yapan zengin bir tarihe ve doğal güzelliklere sahip bir ildir. Afyon'daki kaplıcaları veya diğer güzellikleri ziyaret etmek isteyen birçok turist için Afyon nerede? sorusuna verilecek en açıklayıcı cevap, bu ilin iç Anadolu yaylalarının Ege Bölgesi ile buluştuğu noktada olduğu belirtilebilir. Afyon ili, Eskişehir, Kütahya, Uşak, Isparta, Burdur ve Denizli illeri ile çevrelenmiştir.
  Afyon'un Doğal Güzellikleri
  Afyon denildiği zaman akıllara ilk olarak kaplıcaları gelmektedir. Bu termal suların birçok hastalıklara iyi geldiği ve şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Hüdai, Heybeli, Ömer-Gecek ve Gazlıgöl gibi dünyaca ünlü kaplıcalara sahip olan Afyon, bu yönü ile turizmin önemli bir yönünü temsil etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kaplıca turizmi için pilot bölge seçilen Afyon'da, bu turizmi zenginleştirecek birçok yenilik sağlanmaktadır. 
  Afyon'da bulunan doğal güzellikler yalnızca kaplıcalar değildir. Bölge üzerinde bulunan mağaralar, turistler tarafından ziyaret edilir. Buzluk, İnsuyu, Suçıkan, Balcam gibi mağaralar oldukça ilginç görünümleri ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Mağaraların dışında Afyon'daki yaylalar, ve özel olarak korumaya alınan Dandindere, 26 Ağustos gibi tabiat parkları da doğa ile zaman geçirmek isteyen kimselerin ilgi odağı olmuş durumdadır.
  Afyon'un Yemekleri
  Afyon çok sayıda ilçeye sahip olan bir ildir. En çok ziyaret edilen Afyon ilçeleri Bolvadin, Dinar, Emirdağ, Başmakçı gibi ilçelerdir. Bu ilçelerde hem tarihi ve doğa güzellikleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra Afyon leziz yemekleriyle de meşhur bir bölgedir. Özellikle kaymağı ve sucuğu ile ünlü olan Afyon'da sabah kahvaltıları önemlidir. Bölgeyi ziyaret eden turistler için kahvaltı ve yemek hizmeti veren birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca bu şehre ismini veren haşhaş üreticiliği dolayısıyla bölgede haşhaş ile yapılan tatlılar ve hamur işleri de ilgi görmektedir. 
 Afyon'a Ulaşım
  Bahsedilen tüm bu güzelliklere sahip olan Afyon ulaşım yönünden şanslı bir bölgedir. Uçakla ulaşımı tercih edenlerin uğrak noktası olan Afyon Zafer havalimanı her bölgeden gelen uçakları karşılamaktadır. Ayrıca Afyon otobüs ulaşımı için de uygun bir bölgedir.
- - -
loading
Yükleniyor...