Aydın

Efeler diyarı olarak bilinen Aydın nerede? Aydın Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alır. Kuzeyinde İzmir güneyinde Muğla ili bulunur. Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar Aydın ilçeleri arasındadır. 2017 sayımına göre nüfusu 1.080.839'dur. Yıllık nüfus artış oranı %1,18'dir. Nüfus yoğunluğuna göre Aydın Türkiye'nin 20. büyük ilidir.
  Aydın ilinin tarihi bulunan kalıntılara dayanarak MÖ 4500 yılına dayandığı söylenmektedir. Yıllar boyunca farklı uygarlıkların yönetiminde kalan Aydın 1282 yılında Menteşeoğulları himayesine alınmıştır. Savaşlarla işgale uğrayan şehir 7 Eylül 1922'de Osmanlı topraklarına alınmıştır. Türkiye Cumhuriyet'inin 9. şehridir. Türkiye'nin ilk demiryolu Aydın- İzmir arasında yapılmıştır. Bu bakımdan Aydın ulaşım konusunda ülke tarihinde farklı bir yere sahiptir.
  Aydın ekonomisinin büyük çoğunluğunu tarım ve tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır. Bereketli ovaları sayesinde çok çeşitli tarımsal ürün yetiştirilmektedir. İncir bu ürünlerin başında gelir. İncirden sonra zeytin ve pamuk gelmektedir. İkliminin ılıman olması sebebiyle seracılık da gelişmiş bir diğer sektördür. Arpa, buğday, mısır, patates ve susam gibi ürünler de yetişmektedir.
  Aydın şehrinin bir diğer ekonomik kaynağı da turizmdir. Dünyaca ünlü Kuşadası ilçesi dünya turizminde önemli bir yere sahiptir. Kuşadası'nda bulunan marina dünya çapında birçok tekneyi ağırlamaktadır. Aydın'ın yüzölçümü 8007 km2'dir. Rakımı 40 metredir. Yazları çok sıcaktır. Yazın aldığı yağış miktarı sıfıra yakındır. Kışları ılık ve çok yağışlı geçer. 24.000 km2 ova alanı vardır. Büyük Menderes ırmağının büyük bölümü Aydın'dan geçer. Bafa Gölü Aydın sınırları içindedir. Bafa Gölü'nde tatlı su balıkları yetişmektedir. Çine, Akçay, Karasu ve Dandalas Çayı Aydın'ın çaylarıdır.
  Afrodisias Müzesi, Otantika Etnografya Müzesi, Magnesia Antik Kenti, Didyma Antik Kenti, Milet Tiyatrosu, Kurşunlu Manastırı, Arpaz Beyler Konağı, Faustina Hamamı, Alinda Antik Kenti, Güvercinada Kalesi görülmesi gereken tarihi güzellikler arasındadır.
 Bafa Gölü Tabiat Parkı, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Karabağlar Kanyonu, Alangüllü Kaplıcası ve Kuşadası plajları Aydın'da ziyaret edilebilecek doğal güzelliklerdendir.
  Tüm otoyollar ile Aydın otobüs ulaşımı için konforlu bir yerde yer alır. Aydın'a ayrıca askeri tip olan Aydın çıldır havalimanı ile ulaşmak mümkündür.
- - -
loading
Yükleniyor...