Bursa

Bursa Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en kalabalık 4. şehridir. Birçok etken göz önüne alındığında ve kişilere yapılan anketler sonucunda Türkiye’nin en yaşanılabilir birinci şehri olarak seçilmiştir. Dünyada en yaşanılabilir şehir sıralamasında 28. Sıradadır. Ilıman bir iklime sahiptir ve denizden 155 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ölçülen en yüksek sıcaklık ortalama 36 dereceyle temmuz ayıdır ve ölçülen en düşük sıcaklıksa ortalama 8 dereceyle şubat ayıdır. Toplam yüz ölçümü 10819 metrekaredir ve ’sı ovalardan oluşmaktadır. Oluşan çöküntü alanları nedeniyle genellikle Bursa ilçeleri dağlıktır.
  Şehir geneline bakılırsa %34’ü dağlarla kaplıdır. Ayrıca 135 km boyunca denize kıyısı bulunan bu şehirde sadece 20 km’si verimli olarak kullanılmaktadır. Bursa nerede? Sorusuna verilebilecek en net cevap doğusunda Bilecik ve Sakarya, kuzeyinde İzmit, İstanbul, Yalova ve Marmara Denizi güneyinde Kütahya ve batısındaysa Balıkesir illerinin olmasıdır. Marmara bölgesinin güzide şehirlerinden biridir ve her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.
  Bursa ilçeleri arasında büyük bir nüfusu olan ve ismini Osmanlı Devleti’nin kurucu Osman Bey’den alan Osmangazi ilçesi Uludağ’ın eteklerine kurulmuş, kültürel ve tarihi birikimi oldukça fazladır. İlçede tarih kokan birçok müze ve Osmanlı Devleti’nden kalma anıt bulunmaktadır. Turizm olduğu kadar tarım ve hayvancılıkta etkin olarak yapılmaktadır. Eğitim olarak da Türkiye ortalamasının üzerinde bulunmaktadır ve oldukça gelişmiştir.
  Bursa ilinin diğer gelişmiş ve kalabalık nüfusa sahip olan ve ismini Osmanlı İmparatorluğu’nun dördüncü padişahı olan Yıldırım Bayezid’den alan Yıldırım ilçesi de Uludağ’ın eteklerine kurulmuştur ve genellikle dokumacılık yapılmaktadır. Uludağ kayak merkezine ulaşımın sağlandığı teleferiğin kalkış istasyonu buradadır. Şehrin diğer bir ilçesi de Nilüfer’dir. Bu ilçe ismini Nilüfer Çayı’ndan almıştır ve kentleşmenin en düzgün ve güzel olduğu ilçe burasıdır.
  İlçede Gölyazı önemli bir yer tutmaktadır. Gölyazı, Uluabat Gölünün kuzeyinde yer alan yarımada üzerine kurulmuş ve Bursa için önemli bir yerdir. Apollon ismindeki tanrının şehrin koruyucu tanrısı olarak bilinmesi sebebiyle Apollon tapınağı burada bulunmaktadır. Ayrıca, birçok tapınak, sur, tiyatro, kale, sübyan mektebi, tarihi çınar, hamam, antik yol, Hagia Georgios Kilisesi gibi önemli mekanlar burada bulunmaktadır. Gemlik, Mudanya, Kestel, Yenişehir, İznik, Büyükorhan, Harmancık, İnegöl, Karacabey, Mustafa Kemal Paşa ve Orhaneli ilin diğer önemli ilçeleri arasında yer almaktadır.
  Birçok şehir gibi Bursa’ya da ulaşım havalimanı ve otobüsle yapılmaktadır. Bursa ulaşım denilince ilk akla gelen imkanların başında Bursa Yenişehir Havalimanı ve Bursa otobüs gelmektedir. Merkezi konumda olması sebebiyle kara yolları oldukça gelişmiştir ve aktiftir. Her saat başı birçok şehre ulaşım imkanı sağlanabilmektedir. Otogar şehre sadece 10 km uzaklıktadır ve sürekli servisler mevcuttur. Diğer yandan kara yolları gibi hava yolu ulaşımı da kara yolları gibi aktiftir ve gün içerisinde Türkiye’nin her noktasına uçuş imkanı bulunabilir.
- - -
loading
Yükleniyor...