Fethiye

Doğal güzellikleri ile ilgi gören turizm cenneti Fethiye nerede? Fethiye Ege Bölgesi'nde yer alan Muğla iline bağlı ve Akdeniz Bölgesi ile komşu olan ilçesidir. Güneydoğusunda Antalya'nın Kaş ilçesi, kuzeyinde bulunan Muğla'nın Dalaman ilçesi Fethiye'ye yakın yerler arasındadır.
 Fethiye'nin Tarihçesi
  Fethiye MÖ 6. yüzyılda Karya ve Likya uygarlıkları tarafından kurulmuştur. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Likyalılar zamanındaki adı Telmessos'tur. Roma İmparatorluğu'na geçtiği zaman ismi Meğri olarak değiştirilmiştir. 1282 senesinde Menteşe Beyliği tarafından Osmanlı himayesine alınmıştır. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilanının ardından ismi, ilk şehit pilot olan Şehit Fethiye Bey hatırasına Fethiye olarak değiştirilmiştir.
 Tarihi kalıntıları arasında Pınara Antik Kenti, Tlos, Amintas Kaya Mezarları, Telmessos Antik Kenti, Cadianda Antik Kentleri yer almaktadır. Eski bir Rum yerleşkesi olan Kayaköy de Fethiye sınırları içerisindedir.
 Fethiye'nin Beşeri Özellikleri
  2017 kayıtlarına göre Fethiye'nin nüfusu 153.963'tür. 77.478 erkek 76.485 kadın nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 10.000 kadarını yabancı uyruklu kişiler oluşturmaktadır. Bu sayının çoğunluğu İngiliz vatandaşlarıdır. Yazın nüfus sayısı turizm sezonu olması sebebiyle 1,5 milyonu bulmaktadır. Fethiye'nin geçim kaynakları arasında en büyük payı turizm gelirleri alır. Turizmin yanında seracılık da yapılmaktadır. Kışın seralarda üretilen domates Türkiye geneline ve bazı ülkelere ihraç edilmektedir.
 Fethiye'nin Coğrafi Özellikleri
  3059 km2'lik yüzölçümüne sahiptir. Fethiye kıyı uzunluğu 167,84 km'dir. Dünyaca ünlü Ölüdeniz Plajı Fethiye ilçesi sınırlarındadır. Dünya çapında meşhur olan Kelebekler Vadisi de Fethiye'dedir. Ayrıca sayısız sahili ve mavi bayraklı plajları mevcuttur. Fethiye alanı içinde 18 adet ada bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Şövalye Adası, Kızılada ve Domuz Adası'dır. Doğal güzellikleri ile uluslararası turizm cennetlerinden birisidir. Mantar çeşitleri ve şarap üretimi ile gündemde olan Üzümlü Köyü de Fethiye sınırlarında yer alır. 
  Yamaç paraşütü ile ünlü Babadağ ve Mendos Dağları Fethiye'de bulunur. Yazın çok sıcak, kışın da ılık ve yağmurlu bir iklime sahiptir. Çam ormanlarıyla kaplı bir doğaya sahiptir.
 Fethiye'ye Nasıl Gidilir?
  Turizm ilçesi olan Fethiye ulaşım hususunda alternatifleri çok olan bir ilçedir.
 Fethiye'ye kara, hava ve deniz yoluyla ulaşılabilir. Fethiye'ye hava yolu ile ulaşım Dalaman havalimanı ile mümkündür.
  Fethiye'ye gitmek için Fethiye otobüs güzergahları da yaygın kullanılan bir diğer seçenektir.
- - -
loading
Yükleniyor...