Gaziantep

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gaziantep nerede? Gaziantep Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Türkiye'nin altıncı büyük şehri olma özelliği taşıyan Gaziantep, Doğu Anadolu bölgesinin de en büyük ilidir. Gaziantep'in nüfusu 2018 yılı verilerine göre 2.047.631 kişidir. 
 Gaziantep Adını Nereden Almıştır?
  10 ay 9 gün süren ve kadın-erkek, büyük-küçük herkesin düşmana karşı mücadele veren Antep şehri, 8 Şubat 1921 tarihinde ''Gazi'' unvanını almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de nüfusunu Gaziantep olarak yazdırmıştır.
 Gaziantep'in Tarihi İlçeleri
  Gaziantep tarih ve kültür mirası bakımından zengindir. Kültür mirası Gaziantep ilçeleri; Şahinbey, Şehitkamil, Nizip, İslahiye, Nurdağı, Araban, Oğuzeli, Yavuzeli, Karkamış'tır.
 Gaziantep'te Ulaşım Araçları Nelerdir?
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep ulaşım seçenekleri arasında tren, otobüs ve uçak yer almaktadır. Gaziantep'e İstanbul'dan kalkan ekspres trenle ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye'nin birçok ilinden Gaziantep otobüs firmalarıyla Gaziantep ulaşım mevcuttur. Oğuzeli ilçesinde bulunan Gaziantep havalimanı kente 20 km. uzaklıkta yer almaktadır. Transfer araçlar kentin merkezine ulaşımı sağlamaktadırlar.
 Gaziantep Tarihi Yerleri
  Gaziantep tarih ve kültür mirası açısından zengin bir kenttir. Başlıca gezilebilecek tarihi yerleri şöyledir:
 Zeugma Mozaik Müzesi, Dünyanın ikinci mozaik müzesidir. İki bin yıllık mozaikler, define avcılarından kurtarılabildiği kadarıyla müzede sergilenmektedir. Dünyaca ünlü ''Çingene Kızı'' mozaiği özel bir odada, lazer sistemi görüntüsü ve güvenlik tarafından korunarak sergilenmektedir.
 Gaziantep Atatürk Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey mahallesinde bulunmaktadır. Atatürk'ün Gaziantep'i ziyaret ettiği dönemlerde kullandığı eşyalar ve yatağı müzede yer almaktadır.
 Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep'in mutfağında yer alan araç ve gereçlerin, yöresel yemeklerin sergilendiği müzedir. Türkiye'de kurulan ilk mutfak müzesi Emine Göğüş Mutfak Müzesi'dir.
 Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 1700-1990 yıllarında yapılmış oyuncaklar, çeşitli ülkelere ait çizgi film ve film karakterlerine ait oyuncaklar Beyler mahallesinde mağarada ve tarihi Antep evinde sergilenmektedir. Günümüzde çocukların eğitimleri için de oyuncak atölyeleri ve etkinlikler düzenlenmektedir.
 Bakırcılar Çarşısı, Turistik ve hediyelik malzemelerin alınabileceği yerler arasında bakırcılar çarşısı yer almaktadır. Bakır işçiliğinin detaylarını tarihi bakırcılar çarşısında görülebilmektedir.
 Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 1000 dönümlük arazisiyle Türkiye'nin en büyük yeşil alanına sahiptir. Gaziantep Hayvanat Bahçesinde 250 tür ve 4000 hayvan bulunmaktadır.
- - -
loading
Yükleniyor...